2012-03-21

Portal 2

Z dniem dzisiejszym moja biblioteka na steamie powiększyła się o kolejną pozycję, a konkretnie drugą odsłonę gry wydanej przez Valve, czyli Portal 2. Nawet niewtajemniczeni nie powinni mieć problemów z odgadnięciem tego, na czym polega rozgrywka, bo już same logo sporo mówi (...)

Portal 2 należy do gatunku gier logicznych z elementami akcji i przygody. Głównym celem jest dostanie się do następnego pomieszczenia. W tym celu posłuży nam broń wytwarzająca między przestrzenne portale którą możemy użyć na większości płaskich powierzchni. By się przenieść musimy ustalić miejsce wejścia, oraz miejsce wyjścia, potem, wchodząc jednym, wychodzimy drugim. W ten właśnie sposób, po wejściu w podłogę możemy spaść w sufitu, czy wyjść ze ściany. Z pozoru ukończenie planszy mając taki gadżet wydaje się się łatwe, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Druga część gry, oprócz kampanii dla pojedynczego gracza oferuje tryb kooperacji, który jest niezwykle świetną sprawą dla każdego lubiącego grać z przyjaciółmi. Tryb współpracy został podzielony na 5 etapów, a w każdym z nich znajduje się 8 poziomów. Podczas, gdy początek jest tylko oswojeniem się z grą, tak kolejne mapy przyprawiają o ból głowy. Podczas naszych przygód prowadzić nas będzie GLaDOS, czyli sztuczna inteligencja w wersji żeńskiej, posiadająca niezwykle cięty humor, co często prowadzić będzie do nagłej salwy śmiechu. W Portalu 2 znajdziemy wiele urozmaiceń, których nie było u "Starszego brata". Są to między innymi emitery wiązek przyciągających lub oddalających obiekty, magiczna bariera po której można chodzić, czy żele zmieniające właściwości powierzchni, poprzez nadanie jej ekstra poślizgu oraz dodatkowej skoczności. Jest wiele ciekawych i umilających czas aspektów gry, jest to na przykład możliwość interakcji pomiędzy robotami. Zwykłe przybicie "piątki" jako podsumowanie udanej współpracy czy też gra w "papier, kamień, nożyce" jest pokazana w tak realny (i przezabawny) sposób, jakby nasze maszyny miały uczucia. Na przykład robot się cieszy po wygranej, lub smuci po przegranej. Dodatkowo, w trakcie naszych wygłupów, GLaDOS strasznie się denerwuje, głośno komentując co myśli o naszej zabawie. Uważam, że Por|        
               
          |tal to tytuł dla każdego. Grę (pod względem muzyki, grafiki, fabuły, rozgrywki, oraz takich dodatków jak na przykład licznik kroków lub te opisane wyżej) oceniam na 9,2/10. Zabawa jest prześwietna i zapewnia wiele, wiele godzin frajdy. Niewątpliwie w niedalekiej przyszłości poświęcę kolejny wpis o produkcji Valve, gdyż uważam że jest naprawdę warto bliżej poznać tą produkcję.

1 komentarz:

  1. Tryb coop zawiera 6 części (pomijając kalibrację). Szósta doszła w darmowym DLC.

    OdpowiedzUsuń